W dniu 23.02. Rada Miasta Płocka zakończyła I Sesję i przyjęła projekty, które zostały przygotowane przed posiedzeniem. Zaprosili również burmistrzów z miast partnerskich na telekonferencję.
Wstępna dyskusja na posiedzeniu rady była długa, co doprowadziło do wydłużenia porządku obrad. Uchwała, która pierwotnie miała być przedmiotem dyskusji, wymaga jeszcze pewnych poprawek i prawdopodobnie będzie dyskutowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
Rok po rosyjskim ataku na Ukrainę samorząd miasta Płocka po raz pierwszy uczcił minutą ciszy pamięć cywilów poległych podczas zbrodni wojennych i żołnierzy broniących niepodległości Ukrainy. Nowy most połączył miasto Żytomierz ze stolicą Płockiem, drugim co do wielkości miastem Polski, położonym tuż przy granicy z Ukrainą. Burmistrz partnerskiego miasta Płocka – Serhij Suchomłyn oraz przedstawiciele samorządu Żytomierza podziękowali mieszkańcom Płocka za wsparcie i pomoc świadczoną od samego początku.
– W tym trudnym momencie wojny okazaliśmy solidarność z narodem ukraińskim, który broni swojej ojczyzny, płacąc za to najwyższą cenę krwi i śmierci swoich mieszkańców. Od pierwszego dnia wojny społeczność polska, a co dla mnie jest szczególnie ważne, także społeczność płocka, bardzo aktywnie uczestniczyły w świadczeniu pomocy. I dopóki Ukraina walczy o swoją wolność, dalej będziemy pomagać – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Prezydent przypomniał o wysłanych transportach humanitarnych dla mieszkańców Żytomierza i z wyposażeniem dla obrońców miasta. Zademonstrował także tzw. świecę okopową – świecę w puszce po konserwie, z której korzystają ukraińscy żołnierze. Natomiast kapelan wojskowy, który regularnie przebywa na froncie z żołnierzami, przekazał delegacji z Płocka polską flagę z podpisami żołnierzy walczących w Bachmucie. Flagę podpisali żołnierze 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej 46. Brygady Powietrzno-Motorowej. Przekazaniu flagi towarzyszyła prośba o wręczenie jej przewodniczącemu Rady Miasta Płocka, aby symbolicznie podziękować płocczanom za dotychczasowe wsparcie.
Informacje o pomocnych działaniach przeprowadzonych w czasie konfliktu zbrojnego na Ukrainie dla mieszkańców Płocka i Ukrainy.
Następnie radni zajęli się dokumentami i uchwałami przygotowanymi na lutową sesję.
Komisja ds. Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta oraz Komisja ds. Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej opublikowały sprawozdania, w których naświetliła swoje najbliższe działania w 2022 r. Swoją przyszłą działalność przedstawiła również Komisja ds. Kultury, Sportu i Turystyki.
Bardzo obszerne wystąpienie i prezentację zaprezentowali przedstawiciele Politechniki Warszawskiej w ramach sprawozdania z realizacji prac badawczych wykonanych na zlecenie Urzędu Miasta Płocka na temat „Rozwoju systemu terenów zieleni w mieście Płocku w kontekście poprawy warunków siedliskowych, propozycji nowych terenów zieleni urządzonej i ochrony terenów cennych przyrodniczo”.
Podjęto również decyzję o zawarciu porozumienia Gminy – Miasto Płock jako miasta na prawach powiatu z Powiatem Płockim i Powiatem Sierpeckim w sprawie powierzenia Powiatowi Sierpeckiemu wykonywania zadania organizatora publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich realizowanych w granicach administracyjnych Gminy – Miasto Płock na linii komunikacyjnej w relacji Sierpc –Lelice – Bielsk – Zągoty -Płock.
Podczas sesji radni postanowili przyznać medal „Zasłużony dla Płocka” prof. Maciejowi Słonecznemu – rektorowi Akademii Mazowieckiej w Płocku oraz Wojciechowi Bogadalowi – paralotniarzowi, wielokrotnemu mistrzowi świata i Europy.
Radni delegowali również przedstawicieli Korporacji w Radzie Miasta Płocka do Rady Miejskiej Kobiet Płockich. Są to Małgorzata Ogrodnik, Daria Domosławsk, Anna Derlukiewicz i Teresa Kijek.
Źródło: nowy.plock.eu